АКЦІЯ: з 01.04.2024 до 30.04.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

МРТ-обстеження при ураженні стоп системними захворюваннями сполучної тканини

15 Червня 2021

Які захворювання відносять до системних хвороб сполучної тканини?

Друга назва системних захворювань сполучної тканини – ревматичні хвороби. При цій патології вражена вся система сполучної тканини та судин у зв’язку з порушенням імунологічного гомеостазу. До групи цих хвороб входять ревматизм, ревматоїдний артрит, хвороба Бехтерева (анкілозуючий спондилоартрит), системний червоний вовчак, системна склеродермія, вузликовий періартеріїт, дерматоміозит та синдром Шегрена.

Важливість МРТ-обстеження стоп у пацієнтів з ревматичним діагнозом

системная склеродермияСеред перерахованих вище захворювань ураження стоп найчастіше відбувається при системній склеродермії та ревматоїдному артриті.

МРТ можна використовувати для діагностики станів, які не виявляються на рентгенівському знімку. МРТ також показує м’які тканини, такі як хрящі, зв’язки та м’язи, більш чітко, ніж рентгенівські знімки, тому МРТ більш корисно для діагностики певних проблем з гомілковостопним суглобом та з дрібними суглобами стопи.

МРТ допомагає виявити периферичне ураження опорно-рухового апарату у пацієнтів, у яких воно не підозрювалося клінічно, що дуже важливо для діагностики форми та ускладнень існуючого захворювання та коригування його лікування.

Результати візуалізації демонструють зміни кісток та м’яких тканин:

Кісткові зміни:

  • Акроостеоліз (розсмоктування дистальних фаланг);
  • Недолік кісткової тканини поблизу суглобів;
  • Звуження суглобової щілини;
  • Ерозії суглобових поверхонь.

Зміни м’яких тканин:

  • Підшкірна та навколосуглобова кальцифікація;
  • Атрофія, особливо на кінчиках пальців;
  • Згинальні контрактури;
  • Термінальний склероз фаланг.

Ураження стоп при ревматоїдному артриті

ревматоидный артритПри ревматоїдному артриті МРТ допоможе виявити та візуалізувати симетричну дезорганізацію сполучної тканини близько суглобів та в капсулах дрібних суглобів плесна. Капсули при цьому потовщені, з нерівною внутрішньою поверхнею. МРТ обстеження важливе, тому, що захворювання прогресує починаючи з дрібних суглобів та з часом переходить до більших, в тому числі до колінного суглоба.

В навколосуглобових тканинах можна побачити вогнища набухання, що переходять в некроз; в кінцевому підсумку утворюється зріла волокниста сполучна тканина з товстостінними судинами – ревматоїдний вузлик. Всі ці зміни видно на МРТ-сканах.

У синовіальній оболонці суглобів запалення з’являється в найбільш ранні терміни захворювання – виникає синовіїт. Міжфалангові та п’ястно-фалангові суглоби легко піддаються вивиху або підвивиху з типовим відхиленням пальців в зовнішню сторону.

На пізніх стадіях захворювання МРТ допомагає діагностувати ускладнення, такі як підвивихи та вивихи дрібних суглобів, фіброзні та кісткові анкілози, остеопороз.

Ураження стоп при системній склеродермії

Системна склеродермія – це мультисистемне захворювання, що характеризується судинними аномаліями та фіброзом. Більшість пацієнтів страждають від феномена Рейно, який може прогресувати до виразкового ураження кінчиків пальців, рубцювання, а іноді і гангрени, що вимагає ампутації. У той час як проблеми з руками привертають більше уваги, феномен Рейно також вражає стопи та може прогресувати до незворотної ішемії. Отже, проблеми зі стопами можуть бути основним джерелом захворюваності та інвалідності у пацієнтів зі склеродермією.

При МРТ-обстеженні звертають увагу на наявність ерозій, кальцифікації м’яких тканин та судин, остеопенії та дегенеративних змін. Спостерігається також осередкове або генералізоване потовщення фасцій, посилення їх рефлективності, суглобовий синовіт, тендосиновіт, міозит, ураження кісткового мозку та потовщення підшкірної перегородки.

Ознаки МРТ тендосиновіта включають збільшення рідини в оболонці сухожилля, збільшення товщини / посилення контрасту синовіальної оболонки піхви сухожилля або їх комбінацію.