АКЦІЯ: з 01.12.2024 до 31.12.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

МРТ у діагностиці періартриту колінного суглоба

14 Грудня 2022

Кальцифицирующий периартритКальцифікуючий періартрит – це стан, який може спричинити хворобливий набряк навколо суглобів. Приставка «пері» означає, що запалені тканини навколо суглоба, а не всередині його самого.

Кристали кальцію зустрічаються в організмі природним чином і допомагають зміцнити наші кістки та зуби. Однак у деяких людей занадто багато кристалів кальцію в інших частинах тіла, наприклад:

  1. У сухожиллях – структурах, які прикріплюють м’яз до кістки. Зайве накопичення кальцію називається кальцифікуючим тендинітом.
  2. У бурсах — наповнених рідиною мішечках, які діють як подушки, що дозволяють м’язам, сухожиллям і зв’язкам плавно ковзати нашими кістками, коли ми рухаємося. Накопичення кальцію тут призводить до виникнення кальцифікуючого бурситу.

Можна мати кристали в сухожиллі і не знати, що вони є там, оскільки вони можуть не викликати болю або інших симптомів.

Але іноді кристали можуть залишати сухожилля або «скидатися» в м’які тканини, що оточують суглоб. Коли це відбувається, тверді гострі кристали можуть викликати біль та набряк, оскільки вони труться об м’які тканини. Цей патологічний стан відомий як кальцифікуючий періартрит.

Які симптоми періартриту колінного суглоба?

Кальцифікуючий періартрит викликає біль та припухлість навколо суглоба, він може бути болючим при дотику. Ці симптоми зазвичай з’являються досить швидко і можуть спричиняти сильний дискомфорт. У більшості випадків біль і набряк виникають тільки тоді, коли кристали залишають сухожилля і потрапляють в м’які навколишні тканини.

Найчастіше захворювання характеризується 3 стадіями розвитку:

  1. Початкова стадія фази «завмирання» починається з тупого болю та гострого запалення колінного суглоба навіть у стані спокою. Біль часто стає більш поширеним і значно посилюється вночі. Ця фаза може тривати від 2 до 9 місяців.
  2. Власне, фаза «завмирання» передбачає обмеження рухів майже в усіх напрямках, особливо при обертанні. Ця фаза може тривати від 3 до 9 місяців.
  3. Фаза розморожування або регресу характеризується оманливим зменшенням болів у суглобі, при цьому зменшується обсяг рухів, що може призвести до повної тугорухливості – адгезивного капсуліту. Третя фаза може тривати від 12 до 24 місяців.

Причини виникнення запалення навколо колінних суглобів

Імовірність розвитку запалення з відкладенням кристалів кальцію підвищується при старінні, тобто чим старша людина, тим вища ймовірність мати болючість у суглобі. Так відбувається через природні хімічні зміни в організмі, які можуть підвищити ймовірність утворення кристалів кальцію в крові, сечі, суглобах або м’яких тканинах.

Однак не лише вік тому виною, деякі нижчеперелічені стани також підвищують ризик:

  1. Підвищена активність паращитовидних залоз (гіперпаратиреоз). Паратгормон, що виробляється цими залозами, сприяє накопиченню в наших органах, насамперед у кістках, кальцію з крові. Якщо паратгормону занадто багато, то насичення органів кальцієм зайве, що проявляється захворюваннями нирок, судомами у м’язах, а також запаленням суглобів та навколосуглобових тканин.
  2. Зниження функції нирок.
  3. Діабет.
  4. Травма суглоба чи надмірне його навантаження.

МРТ у діагностиці періартриту

Кальцифицирующий периартрит

Для встановлення правильного діагнозу лікар спочатку може порекомендувати здати деякі аналізи крові, а також зробити рентген суглоба, який турбує. Часто рентгену недостатньо, тому що з його допомогою можна лише побачити зміни в самій кістці, але не в тканинах, що оточують.

МРТ суглоба – більш точна, прицільна діагностика, яка дозволяє оцінити сухожилля, зв’язки, суглобову сумку, а також бурси колінного суглоба. Завдяки технології магнітного резонансу на МРТ знімках чудово видно зміни у м’яких тканинах, що оточують суглоб: місцевий набряк, накопичення кальцію, зміна інтенсивності сигналу від м’язів чи зв’язок, залучення до патологічного процесу нервів та судин.

МРТ є безпечним та неінвазивним методом дослідження захворювання в динаміці. У всіх фазах розвитку періартриту колінного суглоба МРТ дозволяє оцінити анатомію суглоба і оточуючих його тканин, зробити висновки про можливість, тактику та обсяг лікування запалення.