Контрактура Дюпюїтрена, або долонний фіброматоз, – це прогресуюче незапальне захворювання, що викликає деформацію кісткової тканини, причиною чого є переродження долонних сухожиль. Ця хвороба характеризується розростанням сполучнотканинних тяжів навколо сухожиль, що проходять на долонній поверхні кисті. Така патологія більш поширена серед чоловіків і частіше зустрічається в осіб старшого віку, хворих на цукровий діабет, алкоголізм та епілепсію. У результаті людина має труднощі під час виконання рутинних дій, адже рухливість всієї кисті порушена.
Однозначні причини розвитку контрактури Дюпюїтрена досі не до кінця з’ясовані, проте лікарі виділяють наступні фактори:
Розрізняють три ступені тяжкості такого захворювання.
Механізм розвитку контрактури Дюпюїтрена полягає в утворенні нееластичних фіброзних тканин, через що порушується функціональність всієї кисті. Якщо пацієнт не звертається до фахівця вчасно, то поступово виникає тугорухливість одного чи кількох пальців, суттєво обмежуючи звичну пасивну та активну рухливість.
Контрактура Дюпюїтрена проявляється наступним чином: на долоні формується округле ущільнення з одного або кількох підшкірних тяжів. З часом таке утворення збільшується у розмірі, впливаючи на рухливість пальця. Потім з’являються тяжі, що відходять до фалангів. Разом з тим сухожилля стає коротшим, призводячи до виникнення контрактури в п’ястково-фаланговому суглобі. Як наслідок, людина не може повноцінно згинати палець у міжфаланговому суглобі. Найчастіше патологічний процес вражає четвертий палець, рідше – п’ятий та середній.
Тож клінічні прояви контрактури Дюпюїтрена наступні:
Надзвичайно важливо діагностувати контрактуру Дюпюїтрена на ранніх термінах, або запобігти ускладненням і максимально зберегти рухливість кисті. Лікарі призначають наступні діагностичні методи:
Магнітно-резонансну томографію суглобів кисті ви можете пройти у нашому Центрі МРТ суглобів в Запоріжжі на спеціалізованому сучасному томографі «O-scan EVO eXP», який підходить для людей с клаустрофобією.
Якщо ви помітили у себе прояви такого захворювання потрібно негайно звернутися до лікаря-травматолога чи ортопеда. Для лікування контрактури Дюпюїтрена застосовують наступні методи:
Для профілактики контрактури Дюпюїтрена лікарі рекомендують робити фізичні вправи для розминки пальців, уникати травматизації кисті та відмовитися від шкідливих звичок.