АКЦІЯ: з 01.12.2024 до 31.12.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Хрускіт у колінних суглобах: причини виникнення і профілактика

17 Серпня 2020

Чому виникає хрускіт у колінних суглобах?

Дуже часто пацієнти різного віку скаржаться на клацання та хрускіт в колінних суглобах під час руху. Ці симптоми з`являються, наприклад, під час присідань, випрямлення нижньої кінцівки, під час бігу. Неприємні звуки, а також дискомфорт, що їх супроводжує, набряклість і біль – серйозний привід насторожитися і задуматися про здоров`я опорно-рухового апарату.  Причиною подібних явищ можуть бути патологічні зміни навколосуглобових тканин або дегенеративний процес самого суглоба.

Захворювання і стани, при яких рух в коліні може супроводжуватися хрускотом:

  • гонартроз;
  • запальні артропатії (ревматоїдний артрит, подагра);
  • артропатія при порушенні обміну речовин;
  • посттравматичні біомеханічні порушення (наслідки вивихів, пошкодження зв’язок і численних сумок, оточуючих колінний суглоб).  До цієї ж категорії причин можна віднести хрускіт, що з’являється після надлишкових фізичних навантажень, які є факторами мікротравматизації.

Саме порушення фізіологічного співвідношення розмірів і форм компонентів суглоба (конгруентності) призводить до появи клацання, хрускоту і скрипів під час руху.  У будь-якому разі, коли колінні суглоби починають “подавати сигнали лиха”, необхідно звернутися до ортопеда-травматолога і провести діагностику патологічних змін.

Діагностика станів, що викликають хрускіт в колінних суглобах

хруст в коленных суставахОсобливістю колінного суглоба є те, що при високих вимогах стабільності (для утримання майже всієї ваги тіла людини) він має значну мобільність (рухливість).  Така складна артрокінематика забезпечує суглоб здатністю правильно розподіляти навантаження, зберігати вільну ходу і підтримку пози.  Однак унікальне анатомічне розташування колінного суглоба між двома найдовшими кістками тіла постійно призводить до розвитку різних пошкоджень і травм.  Внаслідок такої вразливості коліно частіше за інші суглоби стає предметом діагностичного пошуку.  Найкраще внутрішньосуглобові порушення та інші патологічні зміни візуалізуються при проведенні МРТ.  Цей метод дозволяє отримати уявлення про конгруентність (повну взаємну відповідність форми) зчленованих суглобових поверхонь.  Така ретельна діагностика можлива завдяки проведенню дослідження в різних проекціях і візуалізації навіть найменших змін.

Як запобігти змінам, що викликають хрускіт в колінних суглобах?

Підтримка активного способу життя здатна попередити розвиток дуже багатьох захворювань, зокрема і скелетно-м’язової системи. Стабільність колінного суглоба забезпечує не лише зв’язковий апарат, а й навколишні м’язи.  Тому зміцнення і підвищення сили м’язів нижніх кінцівок здатне звести до мінімуму можливість травмування.  Піша ходьба, відвідування басейну, йога – прості секрети здоров’я колінних суглобів.  Не варто недооцінювати правильне харчування: вживання овочів, фруктів, риби і молочних продуктів дозволить знизити ризик виникнення метаболічних артропатій, цукрового діабету та накопичення надлишкової маси тіла.

Своєчасна діагностика і адекватне лікування запальних захворювань і травм дозволить довше зберігати нормальну рухливість і загальмує розвиток незворотних дегенеративних процесів колінного суглоба.