АКЦІЯ: з 01.04.2024 до 30.04.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Хвороба де Кервена – хвороба прачки

26 Серпня 2021

Болезнь де КервенаХвороба де Кервена, також відома як розтягнення зв’язок «деформація прачки» – це хворобливе запалення, що зачіпає перший відсік сухожилля розгинача зап’ястя (зазвичай в області променевого шиловидного відростка). Цей відсік містить сухожилля довгого м’яза, що відводить великий палець, і короткий розгинач великого пальця.

Теносиновіт де Кервена є другим за поширеністю захворюванням, пов’язаним з сухожиллями кисті, після такого стану як «клацання пальцями». Зазвичай цей стан буває у людей середнього віку і приблизно в 3 рази частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Більшість випадків пов’язана з надмірним використанням кисті рук, однак спусковим гачком до виникнення синдрому може служити і місцева травма.

Клінічна картина

Пацієнти скаржаться на біль при русі великого пальця і зап’ястя, а також на місцеву болючість і припухлість в районі зап’ястя. Зазвичай тест Фінкельштейна дає позитивний результат. Також може спостерігатися крепітація (клацання при рухах).

Як виникає такий стан?

Болезнь де КервенаСухожилля м’язів щільно прикріплені до шиловидного відростка променевої кістки за допомогою розташованого вище утримувача, який створює фіброзно-кістковий тунель. Потовщення утримувача і сухожиль в результаті гострої або повторюваної травми перешкоджає їх нормальному ковзанню всередині оболонки. Це викликає запалення і подальший набряк потовщення сухожилля, посилюючий місцевий здавлюючий ефект. Мікроскопічно в оболонці сухожилля виявляються запальні клітини.

Приблизно у 10% пацієнтів між двома вищеописаними м’язами є перегородка. Відсутність перегородки пов’язано з дуже високими (майже 100%) показниками повного зникнення симптомів при медикаментозному лікуванні. Наявність перегородки збільшує ймовірність того, що буде потрібне хірургічне втручання.

Діагностика хвороби Де Кервена

Постановка діагнозу починається з очного огляду лікарем: він перевірить, чи відчуваєте ви біль при натисканні на зап’ясті з боку великого пальця.

Ваш лікар також проведе тест Фінкельштейна, під час якого ви сгибаете великий палець на долоні, а поверх нього сгибаете решту пальців. Потім потрібно повернути зап’ястя в бік мізинця. Якщо це викликає біль в області великого пальця зап’ястя, ймовірно, у вас теносиновіт де Кервена. Для уточнення діагнозу проводять подальші візуалізують дослідження.

Звичайні рентгенограми не використовуються для діагностики даного стану, але можуть показати неспецифічні ознаки і допомогти виключити інші причини болю, такі як перелом, зап’ястно-п’ястний артрит і остеомієліт.

Можливості МРТ-діагностики

МРТ має високу чутливість і специфічність в діагностиці хвороби Де Кервена. Томографія також може бути корисна і для виявлення легких форм захворювання, тоді як ультразвукове дослідження може дати менше інформації. Можна оцінити наявність або відсутність міжслойної перегородки. Симптоми включають:

  1. Тендовагініт;
  2. Збільшення кількості рідини в оболонці сухожилля;
  3. Підшкірний набряк навколо сухожилля, посилення контрасту;
  4. Навколишній підшкірний набряк;
  5. Тендіноз;
  6. Збільшення сухожилля максимально в променевому шиловидному відростку та в медіальній частині сухожилля;
  7. Посилений внутрішньом’язовий сигнал в порівнянні з іншими сухожиллями;
  8. Поперечносмугастий вид сухожиль через множинні ковзання;
  9. Поздовжній розрив сухожилля.

Лікування хвороби і прогноз

Лікування теносиновіта де Кервена направлене на зменшення запалення, збереження рухливості великого пальця і запобігання рецидивам.

Якщо ви почнете лікування раніше, ваші симптоми покращаться протягом чотирьох-шести тижнів. Якщо тендовагініт де Кервена почався під час вагітності, симптоми, швидше за все, зникнуть приблизно в кінці вагітності або годування груддю.

Для початку потрібно спробувати консервативне лікування протизапальними препаратами, відпочинок від фізичних навантажень і накладення шини на руку. Якщо таке лікування малоефективне, то лікар призначає ін’єкції кортикостероїдів в оболонку сухожилля: у 50% пацієнтів симптоми зникають після однієї ін’єкції. Друга ін’єкція, зроблена як мінімум через місяць, назавжди позбавить від симптомів ще у 40-45% пацієнтів.

Хірургічна декомпресія, навіть при наявності міжслойної перегородки, потрібна досить рідко. Довгострокові ускладнення рідкісні, але можуть включати периневральний фіброз поверхневого променевого нерва і нестабільність сухожилля після операції.