Отримати таку травму, як вивих суглоба, може будь-яка людина в побутовій, спортивній або виробничій ситуації. Суглоби є зчленуванням кісток (двох або більше), з’єднаних за допомогою допоміжних компонентів суглоба. Це зв’язки, сухожилля, додаткові хрящові структури і обов’язково навколосуглобова сумка. Якщо ця сумка (капсула) різко пошкоджується від неприродного руху кінцівкою, наприклад, удару від падіння, в суглобі відбувається надмірний рух. Він може призвести до роз’єднання зчленованих суглобових поверхонь і дислокації кісток. Це і називається вивихом суглоба. У такій ситуації також страждає і зв’язковий апарат – при зміщенні кісткових структур зв’язки розтягуються або розриваються. Вивих може також поєднуватися з забоями, переломами та іншими ушкодженнями опорно-рухового апарату.
Бувають випадки, коли формується звичний вивих. Після першого пошкодження суглобової капсули вона стає вразливою, починає страждати стабілізація в суглобі. Якщо найближчим часом повториться травмуюча ситуація, капсула не встигне зажити і сформується звичний вивих суглоба. Це хронічний стан порушення балансу між динамічними і статичними механізмами в суглобах.
Можна запідозрити вивих суглоба, якщо після травми у людини спостерігається:
Дуже важливо діагностувати вивих якомога раніше. Не потрібно намагатися вправити його самостійно, краще забезпечити спокій кінцівки в тому положенні, в якому вона опинилася і звернутися до фахівців.
Для постановки діагнозу травматологи призначають обстеження м’
Визначення ступеня ураження суглобової капсули і зв’язкового апарату можливе тільки при наявності сучасних діагностичних систем і висококваліфікованих фахівців. Проходити обстеження для візуалізації вивиху або нестабільності суглоба має сенс на високопольному томографі. Точна діагностика дозволить правильно оцінити пошкодження анатомічних структур суглобів і визначитися з подальшою тактикою лікування. Дані МР-томограм значно допоможуть травматологам в підготовці пацієнта з важким вивихом до проведення артроскопії або в з’ясуванні обсягів оперативного втручання. Важливо не затягувати з проведенням обстеження при вивиху. Запізніла діагностика може призвести до розвитку вторинних змін – дистрофій, грубого рубцювання суглобової капсули, нестабільності суглоба.
Своєчасний і правильний підхід до діагностики та лікування вивиху зменшує ризик інвалідизації пацієнта. Грамотний підбір терапії і реабілітації дозволяє значно скоротити термін втрати непрацездатності у пацієнтів і поліпшити якість життя.