АКЦІЯ: з 01.04.2024 до 30.04.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Візуалізація суглобів при псоріатичному артриті

18 Лютого 2022

Псоріаз: чому шкіра «хворіє»?

Псоріаз – поширене шкірне захворювання, на яке страждає 125 мільйонів людей – це 2-3% всього населення планети. Псоріазом неможливо заразитися, оскільки це захворювання викликане не збудником, а власним імунітетом людини.

Що ж відбувається при псоріазі? Особлива імунна реакція сприяє надмірному та прискореному зростанню клітин шкіри. Нормальні клітини шкіри проходять цикл «виникнути-вирости-померти-відлущитися» приблизно місяць. При псоріазі клітини шкіри роблять це лише за 3-4 дні. Замість відшаровуватися, вони накопичуються на поверхні шкіри і формують так звані бляшки. Найчастіше вони з’являються на ліктях, колінах, шкірі голови і можуть викликати свербіння та відчуття печіння.

Запалення, спричинене псоріазом, може вражати інші органи та тканини організму. В основному уражаються шкіра та суглоби, але також бувають інші супутні стани: серцево-судинні захворювання, атеросклероз, метаболічний синдром, неалкогольна жирова хвороба печінки, остеопороз та депресія.

Що таке псоріатичний артрит

псориатический артрит

Зазвичай шкірні прояви псоріазу випереджають прояви артриту в середньому на 10 років. Але буває і так, що артрит та псоріаз виникають одночасно чи кожному захворюванню передує псоріатичний артрит (15% випадків).

Статистика каже, що специфічне пошкодження суглобів розвивається у кожної третьої людини із псоріазом. Ознаки такого артриту включають набряк, скутість, а також біль у суглобах та місцях навколо них. Псоріатичне ураження суглобів часто залишається недіагностованим, особливо у легших формах. Проте важливо лікувати суглоби на ранній стадії, щоб уникнути їх незворотного пошкодження.

Раніше вважалося, що псоріатичний артрит у більшості пацієнтів має доброякісний перебіг, але в даний час визнано, що цей стан часто призводить до ураження суглобів та зниження якості життя. Саме тому своєчасна та точна діагностика є дуже важливою, адже нові ефективні методи лікування можуть зупинити прогресування хвороби. Сьогодні цілі лікування еволюціонували від простого зменшення болю до досягнення повної ремісії чи мінімальної активності захворювання.

За класифікацією Молла та Райта псоріатичний артрит ділиться на п’ять підтипів:

  1. Симетричний поліартрит (зовні подібний до ревматоїдного).
  2. Асиметричний моно-або олігоартрит.
  3. Поразка хребта (спондиліт).
  4. Дистальний міжфаланговий артрит кистей та стоп.
  5. Мутилюючий артрит.

Діагностика псоріатичного артриту

Магнітно-резонансна томографія своєю появою розширила уявлення про багато типів артриту як щодо запальних процесів, так і щодо пошкодження суглобів. МРТ дозволяє візуалізувати ураження м’яких тканин, суглобів та ентезис (місць прикріплення сухожиль і зв’язок до кістки) та дає унікальну картину патологічного процесу, яку неможливо отримати за допомогою інших методів візуалізації.

Відмінною рисою псоріатичного артриту є поєднання ерозивних змін із розростанням кісток переважно у дистальних відділах (ближче до кінчиків пальців). Кісткова проліферація призводить до неправильного, «нечіткого» зовнішнього вигляду кістки навколо ураженого суглоба.

Хвороба найчастіше вражає руки, рідше за ноги. Також можуть залучатися крижово-клубові суглоби та хребет. Коліна, лікті, кісточки та плечі уражаються рідше. Можуть спостерігатись підвивихи суглоба або міжфаланговий анкілоз (турухомість).

У кистях та стопах характер поширення може бути як симетричним, так і несиметричним. Іноді зустрічається дактиліт – відтік м’яких тканин одного або кількох пальців, запалення синовіальної оболонки суглобів та сухожилля м’язів неподалік суглобів.

МРТ допомагає виявити наявність синовіту – запалення внутрішньої оболонки навколосуглобової сумки. Але, на жаль, довести, що причиною такого стану є псоріаз, а не, наприклад, ревматоїдний артрит, за допомогою МРТ не завжди можливо. У деяких пацієнтів із псоріатичним артритом синовіт відповідає типовій ревматоїдній картині, у інших спостерігаються характерні зміни: МР-картина запалення, що виходить далеко за межі суглобової капсули, що залучає сусідні структури, такі як потовщені колатеральні зв’язки та навколишні периартикулярні м’які тканини.