Хрестоподібні зв’язки є складовою частиною колінного суглоба. Зокрема, передня хрестоподібна зв’язка утримує зовнішній виросток великогомілкової кістки, а також виконує стабілізаційну функцію, запобігаючи надмірному зміщенню гомілки. До розривів хрестоподібних зв’язок можуть призвести необережні рухи, дія сили на задню поверхню колінного суглоба при зігнутій та повернутій всередину гомілці. При розриві передньої хрестоподібної зв’язки також може статися перелом кісткових пластинок в місцях прикріплення зв’язок. Часто такі травматичні пошкодження стаються при заняттях спортом, грі у футбол, карате або через автомобільну аварію тощо.
Одразу після отримання травми постраждалий відчуває сильний біль, клацання чи потріскування. У такому випадку людина вже не може спертися на травмовану ногу через велику кількість крові у суглобі, пошкоджені нервові закінчення та больовий синдром. Колінний суглоб також втрачає свою рухливість та стає нестійким через сильний набряк.
Наслідками пошкодження передньої хрестоподібної зв’язки є руйнування інших складових колінного суглоба та виникнення артрозу, тож через це постраждалий може мати обмежену рухливість коліна, що суттєво впливає на якість життя. Повне відновлення функцій колінного суглоба можливе лише зі здійсненням оперативного втручання. Отож дуже важливо звернутися до професійного лікаря-травматолога для проведення якісної діагностики та призначення правильного лікування з урахуванням індивідуальних особливостей.
Пошкодження передньої хрестоподібної зв’язки та інші травмування суглобів діагностуються шляхом проведення рентгенографії для виключення пошкодження кістки. Також для отримання додаткової інформації та встановлення точного діагнозу призначають МРТ, що є одним з найточніших діагностичних методів для дослідження особливостей м’яких тканин, кісток та хрящових структур у колінному суглобі.
У ЦМРТС в Запоріжжі ви можете записатися за магнітно-резонансну томографію, аби перевірити стан своїх суглобів та отримати достовірну інформацію, що необхідна задля визначення правильного діагнозу. Наш центр оснащений лише сучасним та новітнім обладнанням, тож якість та точність результатів – гарантовані.
Початковий етап лікування ушкодження передньої хрестоподібної зв’язки полягає у зниженні больових відчуттів та набряку колінного суглоба. Консервативне лікування полягає у накладанні шини на приблизно місяць, після чого призначають відновлювальну терапію, до якої належать ЛФК, фізіотерапевтичні процедури, гімнастика тощо.
У випадку неефективності консервативного лікування застосовують хірургічне втручання, за допомогою якого можна зберегти функціональність суглоба, а тим самим спортивну активність та якість життя людини. Артроскопічна реконструкція передньої хрестоподібної зв’язки триває приблизно 40 хвилин. Це високотехнологічна ендоскопічна операція, суть якої полягає у заміщенні передньої хрестоподібної зв’язки трансплантатами. Оскільки така зв’язка не може бути зшита через свої структурні особливості, то єдиний спосіб відтворити її цілісність – застосування аутотрансплантату, що є штучно створеною зв’язкою з сухожиль, які оточують колінний суглоб. Реабілітаційний період становить 6-8 тижнів, а вже на наступний день після операції пацієнт може пересуватися на милицях.
Загалом, такий тип травматичних пошкоджень потрібно лікувати вчасно, адже зволікання може призвести до виникнення додаткових пошкоджень, а надмірне навантаження на меніски спричиняє їхнє швидке зношення та пошкодження суглобового хряща.