АКЦІЯ: з 01.05.2024 до 31.05.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Що таке гігрома та як її лікувати?

21 Серпня 2023

Что такое гигрома и как ее лечить?Гігрома, яку також називають суглобовою грижею чи синовіальною кістою зап’ястя, – це доброякісна кістозна пухлина суглобової капсули. Гігрома утворюється з поверхневих оболонок суглоба і виглядає як окрема відмежована капсула округлої чи витягнутої форми, що наповнена в’язкою желеподібною рідиною зі слизом, білками та фібрином. Розмір такого новоутворення може сягати габаритів як і маленької горошинки, так і звичайного волоського горіха. Утворюється гігрома лише поряд з суглобом, тісно зв’язуючись своєю основою з прилеглими тканинами, тоді як інші частини її структури можуть вільно зміщуватися під шкірою.

Як правило, гігрома з’являється в ділянці промене-зап‘ясткового суглоба, рідше – колінного та гомілковостопного. Оскільки така пухлина є доброякісною, тобто не призводить до розвитку раку, то на початкових етапах вона може спричиняти лише естетичний дискомфорт, проте збільшення її розміру супроводжується больовими відчуттями. Отож за таких обставин надзвичайно важливо своєчасно звернутися до лікаря-ревматолога, аби провести ефективну діагностику та пройти курс лікування.

Чому з’являється гігрома?

Теорії щодо причин розвитку гігроми досі чітко не сформовані, тож лікарі схиляються до кількох найбільш вірогідних причин виникнення такого новоутворення.МРТ кисти в Запорожье

  • Наслідок травматичного ушкодження.
  • Генетична схильність.
  • Аутоімунні реакції.
  • Постійне фізичне навантаження на суглоб.
  • Запальні процеси суглоба та навколосуглобних тканин.

Вище перелічені фактори послаблюють суглобову капсулу, всередині якої міститься синовіальна рідина, та підвищують тиск у суглобі. Внаслідок цього стінки капсули можуть розтягнутися та утворити окрему порожнину.

 До групи ризику розвитку такого захворювання належать люди, чия професія чи діяльність зумовлює велике навантаження на суглоби, або пов’язана з постійним повторенням одноманітних дій. До таких професій належать, наприклад, швачки чи піаністи. Також гігрому можуть діагностувати у людей з надлишковою вагою, адже у такому випадку гомілковостопний суглоб піддається надмірному навантаженню.

Гігрома: симптоми

Гігрома розвивається у повільному темпі та, будучи невеликого розміру, може зовсім не спричиняти дискомфортних відчуттів для людини. Запущена форма гігроми, як правило, супроводжується наступними симптомами:

  1. Набряки тканин.
  2. Виникнення дискомфорту під час рухової активності.
  3. Оніміння запаленої ділянки.
  4. Слабкість у м’язах.
  5. Збільшення або зменшення пухлини під час рухів.
  6. Лущення шкіри.
  7. Больові відчуття.

Діагностика гігром

На сьогодні у медичній практиці застосовують наступні методи ефективної діагностики такого захворювання.

  1. Рентгенографія. Такий діагностичний метод дозволяє виключити ймовірність наявності гематоми, остеосаркоми чи ліпоми.Сделать МРТ кисти в Запорожье
  2. МРТ. Таке обстеження є особливо ефективним для з’ясування розміру, локалізації новоутворення та товщини сполучнотканинної капсули, а також диференціації гігроми від інших новоутоворень. Результати обстеження є комплексним доповненням до анамнезу, отриманого під час попереднього огляду лікарем.
  3. УЗД. Результати такого обстеження уможливлюють оцінку структури новоутворення, отримання інформації про його наповненість рідиною та наявності кровоносних судин всередині.
  4. Пункційна біопсія. Ефективна для виявлення атипових клітин, тож таким чином можна відрізнити доброякісну пухлину від злоякісної.

Чи можна гігрому вилікувати без операції?

На сьогодні лікарі лікують гігрому двома способами: консервативним або ж операційним. Перший спосіб полягає у здійсненні аспірації рідини порожнини гігроми, яка може завершуватися введенням у порожнину гігроми гормоновмісних речовин та цитостатиків. Також застосовують лазерну облітерацію, артроскопічні методи та медикаментозну терапію. Хірургічне втручання здійснюється лише при стрімкому збільшенні розміру новоутворення чи больових відчуттях під час руху.

Своєчасна діагностика та лікування важливі для запобігання трансформації гігроми в подапоневротичну гематому та появи інших серйозних ускладнень.