Основна функція медіального утримувача надколінка полягає у стабілізації колінної чашки. У нормі медіальний, латеральний утримувач та м’язи забезпечують стабільне положення зв’язок надколінка, запобігаючи його зміщенню всередину чи ззовні.
Як правило, травматичні пошкодження можуть стати причиною розриву утримувача, проте такі фактори, як вроджені особливості розвитку, дисплазія надколінка, зменшення еластичності сполучних тканин та порушення осі кінцівки можуть бути супутніми факторами до виникнення такої травми.
Розрив чи будь-яке пошкодження зв’язки в коліні проявляється наступними симптомами:
Нехтування вчасною діагностикою та лікуванням може призвести до повторних підвивихів, вивихів надколінка, а також патологічних змін у ньому: руйнування структур суглоба, збільшення ризику виникнення патело-феморального артрозу. За найгіршого сценарію може бути необхідним здійснення ендопротезування суглоба.
Терміни загоєння залежать від виду хірургічного втручання, проте активізація, як правило, можлива вже на наступний день після операції. Важливо поступово давати навантаження на прооперовану ногу: на другий-третій тиждень починати згинати ноги в коліні, на третій-шостий виконувати активні вправи для зміцнення м’язів стегна, а повернутися до занять спортом можна вже через три-чотири місяці після операції.
За неповного розриву медіального утримувача та відсутності вираженого порушення анатомічного відношення структур дієвою є консервативна терапія. Тож за таких обставин застосовують хондропротектори, протизапальні препарати, а також комплекс вправ, спрямованих на відновлення балансу м’язів-згиначів, зміцнення сідничних м’язів та покращення ходи.
У випадку повного розриву медіального утримувача та сильного порушення анатомічних структур застосовують хірургічне втручання. Залежно від анатомічних особливостей, осі кінцівки та масштабу пошкодження зв’язкового апарату лікарі вдаються до пластики утримувача надколінка (для повернення колінної чашки на своє місце та запобігання нових вивихів) та в деяких випадках латерального релізу.
Для діагностики застосовуються такі діагностичні методи:
Записатися на магнітно-резонансну томографію ви можете у «ЦМРТС» у Запоріжжі. Лікарі у нашому центрі працюють лише на високотехнологічному обладнанні та мають великий досвід здійснення діагностичних процедур, тож гарантують точні результати дослідження та надають рекомендації для вирішення наявної проблеми.