До уваги пацієнтів та відвідувачів!
АКЦІЯ: з 01.09.21 до 30.09.21 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Травми бігунів: причини, діагностика та профілактика

20 Травня 2020

Причини травматизації при бігові

Біг – популярний і улюблений багатьма вид спорту. Кардіонавантаження знижують ризик виникнення захворювань серцево-судинної системи та сприяють поліпшенню загальної витривалості організму. Однак часто порушення техніки безпеки, нехтування розминкою або надмірні навантаження стають причиною травмування.

Розглянемо, чому виникають травми бігунів різної локалізації.

При надмірному навантаженні на кістку, наприклад, коли бігати починає новачок із зайвою вагою, може статися шінсплінт (великогомілковий стрес-синдром) або навіть крововилив під окістя. Періост при цьому відшаровується з утворенням підокісної гематоми. Небезпека цього пошкодження в тому, що при передчасному відновленню занять і повторному травмуванні може сформуватися піднадкістковий абсцес і остеомієліт. Також до бігових травм відносяться стрес-переломи кісток гомілки або стопи з утворенням мікротріщин. Це відбувається, якщо структура кісток не відповідає пред’явленому до неї навантаженню у людей з гіподинамією, ожирінням і при м’язовій втомі під час тривалих марш-кидків.

травмы бегуновПошкодження згинальних м’язів задньої поверхні стегна, литкового і камбаловидного м’язів, забої нервових стовбурів трапляються при раптовому пасивному розтягуванні напруженого м’яза, що не встиг ще розслабитися. При перевтомі від сильного навантаження можливе настання миттєвого розладу координації, коли імпульси, що проводяться в м’язи, викликають їх скорочення, в той момент, як антагоністична група м’язів ще не розслабилася. Це загрожує порушенням цілісності сполучнотканинних оболонок або прошарків між м’язовими волокнами, розривами м’язів. Саме тому дуже важливо дотримуватися раціонального режиму відпочинку при заняттях бігом.

Найпоширеніші травми бігунів – це пошкодження суглобів (забиті місця, вивихи, розтягнення та розриви зв’язок, дегенерація хрящів). Причиною пошкодження суглобів стають звичні рухи, що перевищують фізіологічну амплітуду руху в ньому, або незвичні не фізіологічні рухи. Найчастіше страждає колінний суглоб і його зв’язковий апарат. Наприклад, при поєднанні відведення гомілки з її ротацією та одночасним згинанням в суглобі відбувається травматизація медіальної колатеральної зв’язки. При різкому перерозгинанні або надмірній внутрішній ротації гомілки може трапитися пошкодження хрестоподібних зв’язок колінного суглоба. Такі травми бігунів, як розриви менісків відбуваються при опорі на одну ногу і різкому обертанні корпуса всередину разом з тазом. Травми гомілковостопного суглоба викликає надмірна супінація стопи – підгортання її всередину.

Ці травми бігунів можуть відбутися навіть з досвідченими легкоатлетами, тому потрібно вкрай уважно та обережно підходити до тренувань.

Діагностика травм бігунів

Цінну візуальну інформацію про вивихи, переломи, пошкодженнях зв’язкового апарату суглобів (розтягнення, розриви, надриви) надає тільки магнітно-резонансна томографія суглобів. Це дослідження дозволяє отримати уявлення про стан всіх м’якотканинних компонентів: зв’язок, сухожиль, навколосуглобових тканин. Чим раніше буде діагностована травма, тим сприятливіший прогноз відновлення.

Травми бігунів: як їх уникнути?

Щоб попередити виникнення травми бігунів, варто дотримуватися наступних рекомендацій:

  • травмы бегуновОбов’язково проводити розминку перед бігом. Її значення полягає не тільки в “розігріванні м’язів”, як прийнято вважати, а й в підготовці всього рухового апарату до занять спортом, погодженні координації та сили рухів.
  • Не можна займатися при загальному стомленні організму, втомлені м’язи не здатні досить компенсувати енергію ударів тіла об землю, і велике навантаження в такому випадку доводиться на кістки та суглоби.
  • При наявності надлишкової ваги необхідно починати з ходьби та легкого бігу, щоб підготувати опорно-руховий апарат і серцево-судинну систему до навантажень.
  • Ретельно вибирати поверхню для пробіжок: небажано бігати по асфальту або бетону, краще віддавати перевагу стадіонам зі спеціальним амортизуючим покриттям і біговим доріжкам.
  • Бігати тільки в спеціальному спортивному взутті, якщо є деформації стопи, необхідно замовити індивідуальні ортопедичні устілки.

Дотримання цих запобіжних заходів дозволить уникнути травм і мінімізувати час на відновлення працездатності.