АКЦІЯ: з 01.04.2024 до 30.04.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Тендовагініт ахіллового сухожилля: причини, симптоми і діагностика

17 Вересня 2020

Чому розвивається тендовагініт ахіллового сухожилля?

П’яткове (ахіллове) сухожилля сформовано апоневрозами литкового і камбалоподібного м’язів, є їх продовженням і кріпиться до бугра п’яткової кістки. Воно виконує функції опори, пересування і пом’якшення поштовхів при ходьбі, бігу, стрибках. Незважаючи на те, що ахіллове сухожилля дуже потужне і здатне утримувати велику вагу, воно дуже вразливе і схильне до частих травматичних, запальних і дегенеративних процесів. (Недарма ця анатомічна структура була названа в честь давньогрецького міфу про ахіллесову п’яту.)

Біля місця прикріплення ахіллового сухожилля розташована його синовіальна сумка, що містить незначну кількість синовіальної рідини для зменшення тертя між сполучною тканиною і кісткою. Ураження сухожилля із залученням до процесу його сумки і подальшими запальними і дегенеративними змінами і називається тендовагінітом.

Причини розвитку запалення – загальна і місцева інфекція, алергія і аутоаллергія, спортивна та побутова травма. Сприяють запуску патологічного процесу також переохолодження і перенавантаження опорно-рухової системи (надмірна фізична активність або зайва вага тіла). Сильний механічний вплив і відсутність правильного відновлення запускають процеси проліферації і альтерації тканин. Сполучнотканинні елементи страждають першими ще в підгострій фазі запалення, роблячи сухожилля менш еластичним. Часто тендовагінітом можуть супроводжуватися ревматичні захворювання, викликаючи імунопатологічні зміни синовіальної сумки сухожилля.

Як проявляється тендовагініт ахіллового сухожилля?

Головним симптомом перебігу запалення ахіллового сухожилля є біль. Він може варіювати від легкого дискомфорту після активних рухів, до постійних, сильно виражених больових відчуттів навіть у спокої. Весь спектр таких хворобливих проявів називається ахіллодинією і є показанням до проведення ретельного обстеження. Крім того, спостерігається набряк і почервоніння шкіри задньої поверхні переходу гомілки в стопу, локальне або загальне підвищення температури. Наростає порушення функції і деформація дистального відділу нижньої кінцівки, зниження амплітуди рухів, скутість.

Якщо залишити симптоми без уваги і допустити перехід патологічного процесу в хронічну фазу, наступають рубцеві зміни і зморщування синовіальної сумки сухожилля. Це призводить до обмеження рухливості в суглобі і постійного болю та вимагає хірургічного втручання. Також існує ризик переходу запального процесу на преахіллярну жирову клітковину або навіть кісткову тканину і залучення їх.

Тендовагініт ахіллового сухожилля: діагностика

Найбільш чутливим, точним і безпечним методом обстеження сполучнотканинних компонентів є магнітно-резонансна томографія. МРТ доцільно проводити для оцінки причини хворобливих відчуттів в спокої і під час руху, візуалізації травм і запальних процесів. Тільки на МРТ ахіллового сухожилля можуть бути виявлені або виключені його структурні зміни і патологічні процеси. При цьому методі обстеження також буде видно надмірне скупчення рідини біля сухожилля, набряк преахіллярної клітковини.

Адекватна і достовірна візуалізація здатна звести до мінімуму відстрочку лікування, яка в свою чергу загрожує обмеженням мобільності пацієнта та інвалідизацією.