АКЦІЯ: з 01.04.2024 до 30.04.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Подагра або артрит: причини запалення і болю

20 Березня 2019

Подагра або артрит

У народі часто плутають діагнози подагра або артрит, даючи одні й ті ж назви різним хворобам, викликаним різними причинами і які вимагають різного підходу до лікування. Викликана така плутанина схожістю симптомів. А багато пацієнтів і зовсім не звертаються до лікаря, покладаючись на сумнівні методи «народної медицини» і погіршуючи свій стан.

Як розрізнити: подагра або артрит? Що викликає запалення і біль в обох випадках? Як зрозуміти, що час звернутися за допомогою до лікарів? Читайте про це в нашій статті.

Симптоми подагри і артриту, що призводять до плутанини

Головні симптоми, які об’єднують ці захворювання – біль і набряклість в області суглобів (зазвичай це стопи, кісточки, коліна, руки). Але подагра зустрічається набагато рідше, тому часто починають лікувати ревматоїдний артрит. Якщо терапія не призводить до поліпшення стану, стає очевидно, що суглоби пацієнта вражені подагрою.

Подагра виникає внаслідок порушення метаболізму сечової кислоти в організмі. Зазвичай цей побічний продукт життєдіяльності виводиться з організму нирками. Однак іноді надлишок сечової кислоти залишається в організмі і осідає у вигляді кристалів (урат натрію) на суглобовій поверхні.

Ревматоїдний артрит відноситься до системних запальних захворювань аутоімунного характеру. Виникає, коли імунна система дає збій і починає руйнувати суглоби і сполучні тканини.

Біль і яскраво виражена припухлість уражених зон – це не єдині загальні характеристики ревматоїдного та подагричного артритів. І той, і інший – хронічні захворювання з типовими рецидивами, ремісіями, а також осередками запалення в суглобових зонах. І, нарешті, обидва захворювання ушкоджують хрящову тканину, руйнують поверхню суглобів і навіть залучають до запальних процесів внутрішні органи.

Подагра або артрит: причини виникнення

Подагру може викликати цілий ряд причин.

Серед них:

  • Спадковий фактор.
  • Стать (раніше подагра вважалася суто чоловічою хворобою, зараз у жінок в період менопаузи її також нерідко діагностують).
  • Захворювання нирок, що призводять до зниження здатності виводити сечову кислоту з організму.
  • Прийом деяких лікарських препаратів (наприклад аспірину, діуретиків).
  • Зловживання алкоголем, особливо пивом (підвищує концентрацію урат натрію).
  • Особливості харчування (червоне м’ясо і субпродукти, морепродукти, жирні молочні продукти – всі вони насичені пуринами, які потім розпадаються до сечової кислоти).
  • Зайва вага.

Точні причини виникнення ревматоїдного артриту до цих пір не з’ясовані.

Серед факторів, що запускають механізм розвитку хвороби, можуть бути:

  • Спадковий фактор.
    Подагра або артрит
  • Інфекції (особливо хронічні).
  • Важкі фізичні навантаження.
  • Травми суглобів.
  • Емоційний шок або стрес.
  • Гормональна перебудова.
  • Часте переохолодження.
  • Часті застуди (особливо ангіни).

Зазвичай «спусковим гачком» служить не один фактор, а збіг одразу кількох причин з цього списку.

До речі, в рідкісних випадках запущена подагра може провокувати ревматоїдні ураження. А ревматоїдний артрит – це інвалідизація в 70% випадків, а іноді навіть летальний результат через супутню ниркову або серцеву недостатність.

Як розрізнити: подагра або артрит?

Схожість симптомів настільки сильна, що навіть лікар може помилитися з діагнозом, якщо візьме за основу тільки анамнез і огляд хворого.

Хоча в анамнезі пацієнтів з подагрою або ревматоїдним артритом все ж може бути помітна різниця.

Подагра зазвичай починається з болю і набряку великих пальців на ногах (частіше одного). Біль не постійна, періодично виникає нападами. При відсутності лікування ураження піднімається вгору – гомілкостоп, коліна. Протягом декількох років захворювання стає хронічним і добирається до рук.

Артрит часто діє блискавично і додає до первинних симптомів ще й жар з почервонінням в хворих місцях (а їх зазвичай виникає відразу декілька). Це можуть бути одночасно пальці рук, зап’ястя і пальці ніг. Біль поступово наростає, а ураження зазвичай симетричні – в одних і тих же суглобах по обидва боки тіла.

Але все ж досвідчені ревматологи зазвичай призначають додаткові дослідження, щоб відразу точно встановити діагноз.

Серед них:

  • Лабораторний аналіз синовіальної рідини суглоба на наявність кристалів сечової кислоти.
  • Інструментальна діагностика (найбезпечніший метод – МРТ суглобів).

Важливість своєчасної та точної діагностики подагри або артриту важко переоцінити. Обидва захворювання хоч і є хронічними, але все ж коректний підбір схеми терапії дозволяє купірувати біль, придушити запалення і значно поліпшити якість життя пацієнта. Але ліки, які використовуються для терапії подагри і артриту – абсолютно різні. Тому від своєчасного звернення до лікаря і точної діагностики залежить успіх усього лікування.