АКЦІЯ: з 01.04.2024 до 30.04.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Плантарний фасциїт (п’яткова шпора): причини, симптоми та діагностика

31 Січня 2024

Плантарний фасциїт, або ж п’яткова шпора, це патологія, обумовлена кістковим розростанням, запальними та дегенеративними процесами в підошовній поверхні бугра п’яткової кістки. Підошовний фасциїт є однією з найбільш розповсюджених причин болю у п’ятці, що може суттєво обмежити звичну рухову активність та тим самим погіршити якість життя.

Як зрозуміти, що у людини п’яткова шпора?

plantarnyj-fasciitПідошовна фасція – це сполучення волокон, які об’єднують п’ятковий бугор та фаланги пальців. Пошкодження волокон підошовної фасції призводять до розривів, які заповнюються жорсткою фіброзною тканиною. У результаті такого запалення утворюється ущільнення, а на сухожильних волокнах з’являється кістковий наріст.

П’яткова шпора може супроводжуватися болем у стопі різної інтенсивності. Це залежить від гостроти запального процесу, ступеню деструктивних змін підошовної фасції. На ранніх термінах людина відчуває час від часу незначні больові відчуття, проте з плином часу біль стає все сильнішим.

Причини виникнення захворювання

Фактори, що можуть вплинути на розвиток такого захворювання, наступні:

  1. Плоскостопість.
  2. Надмірна вага.
  3. Артрити.
  4. Перенесені захворювання (ревматизм, атеросклероз, гонорея).
  5. Хвороби хребта.
  6. Судинні патології.
  7. Носіння незручного взуття на підборах чи платформі.
  8. Порушення обмінних процесів в організмі (наприклад, цукровий діабет).
  9. Постійне велике навантаження на стопу.
  10. Мікротравми внаслідок занять спортом.

Симптоми захворювання

simptomy-plantarnogo-fasciitaПлантарний фасциїт, як правило, проявляється такими симптомами:

  1. Гострий біль, що може перейти у хронічний характер.
  2. Поява набряклості, поколювання, оніміння.
  3. Поява мозолів.
  4. Відчуття стороннього предмету у стопі, через що людині складно і болісно ступати.
  5. Почервоніння чи посиніння шкіри
  6. Підвищення температури шкіри в ділянці запалення.

При появі вищезазначених симптомів необхідно негайно звернутися до ортопеда-травматолога чи хірурга, адже нехтування лікуванням може призвести порушення функції стопи та навіть інвалідності.

Чи потрібно робити МРТ при шпорі п’яти?

Магнітно-резонансна томографія є одним з найбільш найпоширеніших методів для діагностики плантарного фасциїту. Під час проведення такої процедури лікар може детально дослідити стан внутрішніх тканин стопи. Таким чином фахівець отримує знімки, на яких детально видно хрящі, м’язи, сухожилля та інші структури.

Записатися на МРТ стопи при шпорі п’яти ви можете у ЦМРТС в місті Запоріжжя. Наші досвідчені фахівці гарантують ефективність та якість діагностичних процедур і проводять усі дослідження, використовуючи професійне медичне обладнання для досягнення точних результатів.

У чому небезпека п’яткової шпори?

chem-opasen-plantarnyj-fasciitП’яткові шпори можуть стати причиною укорочення, втрати міцності підошовної фасції, в результаті чого відбувається деформація стопи, погіршення рухової функції суглобів стопи та порушення нормальної ходи. Людям з таким захворюванням важко наступити на п’яту, тож вони починають ходити навшпиньки. Загалом, біль відчувається у задній частині стопи, проте може поширюватися на пальці ніг, м’язи гомілок. Такі симптоми можуть стати інтенсивнішими ввечері або при тривалій ходьбі, стоячому положенні.

Найнебезпечніше ускладнення такого захворювання – часткова втрата чутливості. Також п’яткова шпора може призвести до некрозу тканин, гнійних процесів, проникнення інфекції в рану та пошкодження нервових волокон.

Лікування п’яткової шпори полягає у комбінації місцевої медикаментозної терапії та фізіотерапевтичних процедур. Лише у деяких випадках лікарі вдаються до хірургічного втручання.

Для профілактики п’яткової шпори необхідно обирати лише зручне взуття правильного розміру, виконувати лікувальну гімнастику для укріплення підошовної фасції, дотримуватися здорового способу життя та уникати надмірного фізичного перевантаження. Також рекомендують здійснювати фізіотерапевтичні процедури, як-от електрофорез, ванночки, магнітотерапія та лікування грязями.