АКЦІЯ: з 01.04.2024 до 30.04.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Контрактура Дюпюїтрена: діагностика та лікування

29 Лютого 2024

Контрактура Дюпюїтрена, або долонний фіброматоз, – це прогресуюче незапальне захворювання, що викликає деформацію кісткової тканини, причиною чого є переродження долонних сухожиль. Ця хвороба характеризується розростанням сполучнотканинних тяжів навколо сухожиль, що проходять на долонній поверхні кисті. Така патологія більш поширена серед чоловіків і частіше зустрічається в осіб старшого віку, хворих на цукровий діабет, алкоголізм та епілепсію. У результаті людина має труднощі під час виконання рутинних дій, адже рухливість всієї кисті порушена.

Причини та фактори розвитку контрактури Дюпюїтрена

Однозначні причини розвитку контрактури Дюпюїтрена досі не до кінця з’ясовані, проте лікарі виділяють наступні фактори:

  1. Травматичні пошкодження (переломи, вивихи, розриви м’язів, зв’язок, сухожиль).
  2. Враження периферичних нервів.
  3. Спадкова схильність, через що сухожильна пластинка є ширшою ніж у нормі і складається з колагенових та еластичних волокон.

Розрізняють три ступені тяжкості такого захворювання.kontraktura dyupyuitrena - klinicheskie proyavleniya

  1. Перший ступінь. Утворення щільного вузла на долоні, доторкання до якого може викликати дискомфортні відчуття.
  2. Другий ступінь. Тяж грубішає, збільшується у своїх розмірах, досягаючи першої фаланги. Виникають великі труднощі з розгинанням пальця.
  3. Третій ступінь. Тяж збільшується у розмірах, досягаючи другої-третьої фаланги. Рідко може виникнути повна втрата рухливості кисті.

Клінічні прояви та діагностика контрактури Дюпюїтрена

Механізм розвитку контрактури Дюпюїтрена полягає в утворенні нееластичних фіброзних тканин, через що порушується функціональність всієї кисті. Якщо пацієнт не звертається до фахівця вчасно, то поступово виникає тугорухливість одного чи кількох пальців, суттєво обмежуючи звичну пасивну та активну рухливість.

Контрактура Дюпюїтрена проявляється наступним чином: на долоні формується округле ущільнення з одного або кількох підшкірних тяжів. З часом таке утворення збільшується у розмірі, впливаючи на рухливість пальця. Потім з’являються тяжі, що відходять до фалангів. Разом з тим сухожилля стає коротшим, призводячи до виникнення контрактури в п’ястково-фаланговому суглобі. Як наслідок, людина не може повноцінно згинати палець у міжфаланговому суглобі. Найчастіше патологічний процес вражає четвертий палець, рідше – п’ятий та середній.

Тож клінічні прояви контрактури Дюпюїтрена наступні:kontraktura dyupyuitrena - diagnostika v Zaporozhe

  1. Наявність ущільнення на долоні, що виглядає як вузлик або тяжа (ущільнення може бути одиничним або множинним).
  2. Положення пальців у стані згинання.
  3. Обмежена розгинальна функція у п’ястно-фаланговому та/або міжфаланговому зчленуванні.
  4. Виникнення опуклостей та втягувань на долоні.
  5. Біль у більшості випадків відсутній. Лише кожного десятого пацієнта турбує біль з локалізацією на долонній поверхні, що може поширюватися у верхні сегменти руки.

Надзвичайно важливо діагностувати контрактуру Дюпюїтрена на ранніх термінах, або запобігти ускладненням і максимально зберегти рухливість кисті. Лікарі призначають наступні діагностичні методи:

  1. Магнітно-резонансна томографія (для оцінки тяжкості враження суглоба).МРТ запястья
  2. Біопсія переродженого сухожилкового розтягнення.
  3. Реовазографія (для визначення масштабу дистрофічних змін у тканинах).
  4. Комп’ютерна томографія.

Магнітно-резонансну томографію суглобів кисті ви можете пройти у нашому Центрі МРТ суглобів в Запоріжжі на спеціалізованому сучасному томографі «O-scan EVO eXP», який підходить для людей с клаустрофобією.

Лікування контрактури Дюпюїтрена

Якщо ви помітили у себе прояви такого захворювання потрібно негайно звернутися до лікаря-травматолога чи ортопеда. Для лікування контрактури Дюпюїтрена застосовують наступні методи:

  1. Введення глюкокортикоїдів.
  2. Фізіопроцедури для покращення мікроциркуляції і стану нервових тканин.kontraktura dyupyuitrena - lechenie
  3. Фізичні вправи для розслаблення долонного апоневрозу.
  4. Хірургічне втручання, що спрямоване на вилучення патологічно змінених сполучнотканинних структур, які обмежують рухливість кисті.
  5. Ін’єкційне введення коллагенази.

Профілактика контрактури Дюпюїтрена

Для профілактики контрактури Дюпюїтрена лікарі рекомендують робити фізичні вправи для розминки пальців, уникати травматизації кисті та відмовитися від шкідливих звичок.