АКЦІЯ: з 01.04.2024 до 30.04.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Дай рухливість своїм рукам! «Синдром тугих рукавичок»

17 Лютого 2020

Що таке «синдром тугих рукавичок»?

Синдром тугих рукавичок«Синдром тугих рукавичок» – так називають стан тривалої ранкової скутості кистей рук. Це почуття з’являється після пробудження і проходить, якщо здійснювати активні рухи руками, від півгодини до декількох годин. Такий суглобовий синдром розвивається при запальних процесах променезап’ясткового суглоба і суглобів кисті. При активному запаленні в суглобі розвивається гіпертрофія синовіальної оболонки суглобової сумки і накопичення ексудату. Це викликає тугорухливість всієї кисті і болючість рухів. Також суглобний біль може спостерігатися пізно вночі ближче до світанку («запальний ритм»). Такі прояви супроводжуються втомою, схудненням, незначним підвищенням температури тіла.

При якому захворюванні виникає «синдром тугих рукавичок»?

Скутість кистей рук після пробудження характерна для більшості випадків ревматоїдного артриту і є його раннім діагностичним симптомом. При цьому захворюванні запальна реакція симетрично з двох сторін вражає міжфалангові, п’ясно-фалангові та променезап’ясткові суглоби. Якщо людину вранці турбує обмеження амплітуди рухів тільки в одній руці, друга може приєднатися протягом декількох тижнів. На початковій стадії ревматоїдного артриту запальний процес локалізується в синовіальних оболонках суглобів з продукуванням великої кількості ексудату. Це призводить до збільшення суглоба і порушення його конфігурації. Якщо не звертати уваги на ранкову скутість – «синдром тугих рукавичок», ревматоїдний процес посилюватиметься. Утворюється паннус, що зливається з суглобовим хрящем і руйнує його. Якщо хвороба протікає тривалий час, незначне обмеження рухливості може перерости в тотальне. Фіброзні та дистрофічні зміни призведуть до зморщування суглобової сумки, виникненню контрактур, підвивихів і кісткових анкілозів. Це викличе деформацію кистей, порушення їх рухових функцій, неможливість виконувати звичні дії. Захворювання має прогресуючий перебіг, тому при появі перших симптомів не варто відкладати діагностику.

Діагностика ревматоїдного артриту

Синдром тугих рукавичокКрім лабораторних даних (наявності ревматоїдного фактора в сироватці крові), для діагностики артриту застосовують оцінку рухових функцій – обсягу активних і пасивних рухів в кінцівках. Звичайно, рухи відображають стан не тільки суглобів, а й м’язів, фасцій і сухожиль, стан іннервації. «Синдром тугих рукавичок» при ревматоїдному артриті має динаміку, часто невловиму при звичайному рентгенологічному дослідженні до появи грубих деформацій і руйнувань. Найбільш чутливим методом, здатним виявити захворювання на ранніх стадіях, є магнітно-резонансна томографія променезап’ясткового суглоба і кисті. При ревматоїдному артриті, коли пацієнта турбує «синдром тугих рукавичок», на МР-томограмах буде видно потовщення м’яких тканин, ерозії по краях суглобових поверхонь, вивихи та підвивихи дрібних суглобів.

МРТ надає поглиблену характеристику періартикулярних м’яких тканин, капсули суглобів, внутрішньосуглобових кісткових утворень, кісткових суглобових кінців. Завдяки цьому можна діагностувати розриви сухожиль, суглобової капсули, тендосиновіт, дефекти кортикального шару кістки, узури на суглобових поверхнях. Візуалізація характерних для суглобового синдрому ознак допоможе вчасно встановити діагноз і почати лікування.