АКЦІЯ: з 01.12.2024 до 31.12.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Асептичний некроз суглобів: як виявити?

17 Травня 2021

Асептичний або аваскулярний некроз – це відмирання кісткової тканини через відсутність її кровопостачання. Викликаний цим остеонекроз може привести до крихітних переломів і, в кінцевому підсумку, руйнуванню кістки. Захворіти може будь-яка людина, але частіше за все це захворювання зустрічається у людей у віці від 30 до 50 років.

Які причини виникнення цього захворювання?Асептический некроз суставов

  1. Травма суглоба або кістки. Травма, наприклад, вивих суглоба, може пошкодити сусідні кровоносні судини та зменшити приплив крові до кісток. Лікування раку з використанням променевої терапії також може послабити кістки та пошкодити кровоносні судини.
  2. Атеросклероз – жирові відкладення в кровоносних судинах. Ліпіди можуть блокувати дрібні кровоносні судини, зменшуючи кровотік, що живить кістки. У свою чергу, атеросклероз можуть провокувати лікування стероїдами та надмірне вживання алкоголю.
  3. Певні хвороби. Захворювання, такі як серповидно-клітинна анемія і хвороба Гоше, також можуть викликати зниження припливу крові до кісток.
  4. Трансплантація органів в минулому.
  5. Використання бісфосфонатів. Тривалий прийом ліків для збільшення щільності кісток може сприяти розвитку остеонекрозу щелепи. Це рідкісне ускладнення виникло у деяких людей, які отримували високі дози цих ліків проти раку, таких як множинна мієлома та метастатичний рак молочної залози.
  6. Приблизно у 25 відсотків людей з асептичним некрозом причина переривання кровотоку невідома.

Захворювання, пов’язані з аваскулярним некрозом, включають:

  • Панкреатит
  • Цукровий діабет
  • Хвороба Гоше
  • ВІЛ / СНІД
  • Системна червона вовчанка
  • Серповидно-клітинна анемія

Симптоми асептичного некрозу суглоба

Асептический некроз суставовБагато людей не мають симптомів на ранніх стадіях цього захворювання. У міру погіршення стану уражений суглоб може хворіти тільки при фізичному навантаженні (під час вправ, носіння важких предметів або просто під час ходьби). В кінцевому підсумку, суглоб починає хворіти навіть у спокої.

Біль може бути як легким, так і сильним і зазвичай розвивається поступово. Біль, пов’язаний з аваскулярним некрозом стегна, може концентруватися в паху, стегні або сідниці. Крім стегна, найімовірніше, будуть вражені плече, коліно, кисть і стопа. У деяких людей розвивається двосторонній некроз, наприклад, на обох стегнах або обох колінах.

МРТ в діагностиці асептичного некрозу суглобів

МРТ – поширений і найбільш чутливий (близько 95%) метод діагностики асептичного некрозу кісток і суглобів. На відміну від рентгена, остеосцинтиграфії та комп’ютерної томографії (КТ), МРТ виявляє хімічні зміни в кістковому мозку і може виявити остеонекроз на самих ранніх стадіях, перш ніж він буде помітний на рентгенівському знімку.

МРТ дозволяє доктору побачити та оцінити зображення ураженої області та процесу відновлення кістки. Крім того, МРТ може показати патологічні ділянки, які ще не викликають ніяких симптомів.

При підозрі на асептичний некроз суглоба необхідно проводити МРТ-діагностику і парного суглоба в тому числі, бо завжди є ймовірність двостороннього ураження.

Щоб знизити ризик аваскулярного некрозу і поліпшити загальний стан здоров’я:

  1. Обмежте вживання алкоголю, бо це один з головних чинників ризику розвитку аваскулярного некрозу.
  2. Підтримуйте низький рівень холестерину. Крихітні ліпідні відкладення – найбільш поширена речовина, що блокує кровопостачання кісток.
  3. Слідкуйте за використанням стероїдів. Переконайтеся, що ваш лікар знає про ваш минуле або сьогоденне застосування високих доз стероїдів.
  4. Не паліть, так як це теж збільшує ризик захворювання.