АКЦІЯ: з 01.04.2024 до 30.04.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Біль в гомілкостопі: види, причини, діагностика за допомогою МРТ

31 Липня 2018

Біль в гомілкостопі – це дуже неприємні відчуття, які хоч раз довелося відчути, мабуть, кожній людині. Однак де ж знаходиться межа між болючим відчуттям, яке пройде само по собі в стані спокою, і між болем, яке сигналізує про серйозне захворювання суглоба?

Травми гомілкостопа – одні з найчастіших в практиці ортопедів-травматологів. Вони можуть проявляти себе болючим синдромом навіть через довгий час після моменту травми.

Ще одна дуже поширена хвороба, яка не щадить і молодь – артроз гомілковостопного суглоба. Він, звичайно ж, теж викликає у пацієнта біль в гомілкостопі.

Які ще захворювання можуть стати причиною болю в цьому складному суглобі, який щодня витримує навантаження, що в кілька разів перевищує вагу тіла? І як розібратися, що є справжньою причиною цього болю? Давайте розберемося.

Біль в гомілкостопі: види і причини виникнення

Гомілковостопний суглоб має одну з найбільш складних структур в людському тілі. Він являє собою кісткові зчленування зі складним переплетінням зв’язок, сухожиль і м’язових тканин. Вся ця структура щодня випробовується нами на міцність, так як не просто носить на собі нашу вагу. При різких рухах навантаження на гомілкостоп може в сім разів перевищити вагу тіла!

Особливо уразливими гомілковостопні суглоби робить серйозне захоплення спортом. Кожна п’ята травма у спортсменів припадає саме на них.

Якщо людина ніколи не захоплювалась спортом і раптом вирішила різко почати, причому відразу з великим ентузіазмом і інтенсивними навантаженнями, то вона теж в зоні ризику отримання травми. Спортивні навантаження повинні бути дозованими і зростаючими поступово, у міру зміцнення м’язового корсету і суглобів.

біль в гомілкостопі МРТ ЗапоріжжяДо травм, які провокують біль в гомілкостопі, відносяться:

  • Розрив або розтягнення зв’язок
  • Переломи великої і малої гомілкових, п’яткової або плеснової кісток
  • Переломи кісточок
  • Вивихи і підвивихи

У разі нещасного випадку пацієнти відзначають наступні симптоми:

  • Біль в гомілкостопі
  • Набряклість і різке збільшення ноги в об’ємі
  • Скутість руху
  • Блок суглоба (в окремих випадках)
  • Нестійкість в гомілкостопі при ходьбі

Варто пам’ятати: біль в гомілкостопі навіть через довгий час після удаваного повного одужання може повертатися. Він також може супроводжуватися набряком, як і після травми. Зазвичай він повертається за умови важкої фізичної праці або інтенсивних спортивних навантажень.

Ще одна серйозна причина болю в гомілкостопі – деформуючий артроз гомілковостопного суглоба. Це серйозне захворювання, яке не можна доводити до запущеної стадії. Інакше хворому загрожує зниження працездатності і, в крайньому випадку, навіть інвалідність.

Прийнято вважати, що артрози – доля людей похилого віку. Однак в молодому віці теж зустрічається така хвороба. Зазвичай в зоні ризику професійні спортсмени і люди, які не лікували належним чином травми гомілкостопа. Кожне пошкодження цього суглоба підвищує ризик захворіти артрозом в майбутньому. За статистикою, 15% навіть легких травм призводять до артрозу в зрілому віці.

Порушення хрящового шару дає можливість рости остеофітам – неприродним наростам на кістковій тканині. Вони викликають біль і погіршують рухливість.

Артроз проявляється такими симптомами:

  • Біль в гомілкостопі
  • Зміна ходи (пацієнт намагається йти на нерухомих стопах)
  • Хрускіт в суглобах
  • Часте підвертання ніг

МРТ діагностика при болю в гомілкостопі

Симптоматика травм гомілкостопа проста і зрозуміла (таку різку біль важко з чимось сплутати), тому хворий зазвичай відразу звертається за медичною допомогою до травмпункту. А ось артроз – підступне захворювання, яке досить довгий час може протікати майже безсимптомно.

Тому при найменшій підозрі краще звернутися до лікаря і пройти первинний огляд. Після цього кожному пацієнту, незалежно від характеру болю, рекомендовано дослідження проблемного суглоба.
З цим краще всього справляється магнітно-резонансна томографія, визнана в світі одним з найбільш інформативних і безпечних методів обстеження. Тим більше, сьогодні можливе використання спеціального томографа – апарату, призначеного саме для всебічного обстеження суглобів.

При МРТ гомілкостопа добре проглядаються навіть невеликі або часткові пошкодження зв’язок, а також пошкодження хрящової тканини, що призводять до артрозу. Причому дефекти хряща діагностуються за допомогою МРТ навіть на ранніх стадіях. Це дозволяє вчасно почати лікування пацієнта і зберегти йому високу якість життя.

Пройти ранню і високоточну діагностику захворювань гомілковостопного суглоба на самому передовому спеціалізованому діагностичному обладнанні в місті Запоріжжя можна в Центрі магнітно-резонансної томографії суглобів.