АКЦІЯ: з 01.03.2024 до 31.03.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Тунельний синдром – проблема сучасності

10 Грудня 2018

Тунельний синдром

 

 

 

 

 

 

 

 

Ви часто працюєте за комп’ютером (можливо, вся ваша робота пов’язана з ним) і почали помічати, що постійно німіє рука, яка керує мишкою? Можливо, ви також відчуваєте неприємне поколювання в кінцівці? Стає складно носити важкі сумки в руках і взагалі що-небудь робити руками? Цілком ймовірно, що у вас тунельний зап’ястний синдром.

Неврологи називають тунельний синдром проблемою сучасності. Адже саме з засиллям комп’ютерів і сидячої роботи він став таким поширеним захворюванням.

Що таке тунельний синдром і які його симптоми?

Строго кажучи, тунельний синдром – це не одне захворювання. Це ціла група патологій, які об’єднує одна загальна ознака – здавлювання периферичних нервів і судин в тунелях, утворених м’язами, сухожиллями і кістками.

Тунельний синдром може виникнути біля будь-якого суглоба. Тому налічується близько 30 різних видів тунельного синдрому.

Однак найпоширеніший серед них – синдром зап’ястного каналу в офісних працівників. Тому саме з зап’ястям найчастіше у народу і асоціюється тунельний синдром.

Також в останні роки широко поширився (настільки широко, що може незабаром відібрати пальму першості у зап’ястного) так званий синдром «смартфонного пальця». При цій патології страждає великий палець руки, який постійно щось набирає на смартфоні або просто скролить (перегортає) сторінки вгору-вниз.

Тунельний синдром

Тунельний синдром

Тунельний синдром: найвразливіші категорії населення:

  • офісні працівники (в основному, з зап’ястним синдромом);
  • спортсмени (наслідки спортивних травм);
  • люди зі шкідливими звичками (через порушення кровообігу) і ожирінням (через порушення обміну речовин);
  • жінки в період клімаксу і перед ним (дами в принципі більш схильні до утворення ТС, ніж чоловіки).

Однак не спокушайтеся, навіть якщо ви не входите ні в одну з груп ризику – тунельний синдром в наш час при несприятливому збігу обставин і особливостей організму може виникнути у будь-якої людини.

Не помітити ознаки тунельного синдрому складно. Слабкість і біль в руці, іноді поколювання або печіння, оніміння пальців – основні симптоми захворювання. Може також додаватися набряклість кінцівки і навіть втрата рухливості, якщо нерв перетиснено дуже сильно. Всі ці ознаки сильніше виявляються в кисті і трьох перших пальцях (починаючи від великого). Однак неприємні відчуття можуть доходити навіть до передпліччя.

На початку хвороби симптоми проявляються лише під час роботи хворою рукою або прямого впливу на неї. Коли захворювання прогресує, біль в руці може виникати вже і в стані спокою і навіть вночі.

Діагностика тунельного синдрому і його небезпека

Не сподівайтеся, що ТС пройде сам по собі! Швидше, при відсутності належного лікування він почне прогресувати. А в цьому випадку можливі різні дуже неприємні ускладнення.

Хворий може повністю втратити силу в руці – до такої міри, що людина не зможе самостійно відкрити пляшку води, застібнути ґудзики або стиснути кулак. Крім того, можуть поступово атрофуватися м’язи біля основи великого пальця. Це може привести до неможливості повноцінно користуватися мишкою або смартфоном і навіть до втрати чутливості пальців (коли людина, наприклад, не може відчувати пальцями холодну і гарячу температуру).

Щоб провести діагностику, пацієнт повинен звернутися до невролога. Лікар проведе первинний огляд і за допомогою кількох спеціальних тестів (Фалена, Тінеля, Дуркало, опозиційної проби) визначить джерело болю і стадію прогресування хвороби. Також потрібно здати аналіз крові, щоб виключити такі можливі причини ТС, як гормональні збої або діабет.

Крім того, невролог направить пацієнта на додаткові обстеження – електродіагностика
Тунельний синдром(Визначення швидкості нервових імпульсів), електроміографії (перевірка м’язів), УЗД (для перевірки структури серединного нерва) або МРТ суглоба (для виключення артриту, остеохондрозу, грижі хребетного диска та ін.).

Після всіх досліджень лікар призначить лікування, яке зазвичай включає в себе медикаментозне лікування, застосування препаратів місцевої дії, фізіотерапевтичні процедури. У важких випадках може бути показано хірургічне втручання.

Щоб мінімізувати ризик виникнення тунельного синдрому, постарайтеся максимально ергономічно облаштувати своє робоче місце (наприклад, використовувати спеціальну вертикальну мишку замість звичайної) і частіше робити перерви в роботі, виконуючи кожні пару годин прості вправи для рук і спини. Також для профілактики корисна будь-яка фізична активність і підтримка нормальної маси тіла.

А якщо хвороба вже постукала, не нехтуйте візитом до лікаря і обстеженнями. Бережіть здоров’я!