АКЦІЯ: з 01.04.2024 до 30.04.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Клацаючий палець: причини, діагностика, лікування

15 Листопада 2019

Що таке клацаючий палець?

щелкающий палецЦе захворювання сухожильного апарату, при якому пацієнт відчуває клацання під час розгинання пальця. Цей звук подібний натисканню на курок. При цьому важливо розрізняти клацання і хрускіт. Хрусткі звуки видають суглоби здорових людей, коли при розтягуванні суглобової капсули в порожнині суглоба утворюються бульбашки азоту і вуглекислого газу. Це називається кавітацією і не призводить до патології опорно-рухового апарату. Клацаючий же звук повинен викликати настороженість, адже він свідчить про наявність захворювання: стенозуючого тендовагініту, лігаментиту, синовіїту. У нормі, при розгинанні пальця, сухожилля м’язо-згинача пальця входить в сухожильну піхву (канал), яка забезпечує його ковзання. Якщо сухожилля або канал деформовані, запалені, відбувається опір нормальному руху. Саме в момент подолання сухожиллям вузької, щодо його товщини, ділянки і відбувається клацання. Клацаючий палець ще називають хворобою Нотта – на прізвище дослідника патологій кисті, який описав цей стан.

Чому формується клацаючий палець?

Найчастішою причиною є порок розвитку кільцеподібної зв’язки. У цьому випадку обмеження рухів пальця можна помітити ще в дитячому віці. Якщо сухожилля виростає швидше, ніж зв’язка, з’являється перешкоджання вільному входженню сухожилля в канал. Це відчувається, як пружний опір розгинання пальця. Клацання чути під час подолання вузької ділянки каналу кільцеподібної зв’язки.

Також стенозуючий лігаментит входить в групу професійних патологій. Він формується, якщо робота пов’язана з тривалим статичним навантаженням на пальці та кисть.

Перевантажують сухожильно-зв’язковий апарат закрійники тканин, гравери, зварювальники, каменярі, водії важкої сільськогосподарської техніки. Мікротравматизація призводить до запалення і деформації сухожильної піхви, куди повинно проходити сухожилля. Воно, в свою чергу, також потовщується в місці тертя і через деякий час вже зовсім не може увійти в канал. Палець «замикається» в зігнутому положенні, пацієнт відчуває біль. Стає неможливо виконати ні згинання, ні розгинання. Це небезпечно формуванням згинальної контрактури міжфалангового суглоба та втратою можливості повноцінного руху кисті.

Також клацаючий палець з’являється у пацієнтів, які страждають на цукровий діабет, ревматоїдний артрит, подагру.

Як діагностувати клацаючий палець?

щелкающий палецПри появі клацання при розгинанні, обмеження і хворобливості руху пальця, набряку суглоба необхідно негайно звернутися до лікаря. Ні в якому разі не можна чекати остаточного «замикання». Правильно встановити діагноз допоможе магнітно-резонансне обстеження кисті. Цей безпечний і сучасний метод дасть повноцінну інформацію про систему зв’язок і сухожиль. Візуалізація просто незамінна, якщо ситуація вимагає оперативного втручання. Якісні пошарові зображення і знімки в різних проекціях допоможуть хірургам встановити не тільки місце розташування патології, а й вираженість запалення, деформації, індивідуальні розміри структур.

Як лікувати клацаючий палець?

Профілактика стенозуючого лігаментиту для людей, чия робота пов’язана з надмірним навантаженням на пальці і кисть, полягає в дотриманні гігієни праці. Якщо з’являються симптоми захворювання, обов’язково треба вчасно діагностувати патологію і вжити заходів. На початкових стадіях ефективне фіксування пальця в розігнутому стані, фізіотерапевтичні процедури, прийом протизапальних препаратів. Іноді необхідна хірургічна операція для усунення опору розгинанню пальця – усічення кільцеподібної зв’язки або розширення сухожильного каналу.