АКЦІЯ: з 01.03.2024 до 31.03.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Звичний вивих надколінка: симптоми і діагностика

17 Червня 2020

Як формується звичний вивих надколінка?

Транзиторна нестабільність в пателлофеморальному суглобі займає 8% всіх травм колін і стає частою причиною болю і дискомфорту. Ця патологія може турбувати як дорослих, так і дітей. Звичний вивих надколінка формується тільки за певних умов: попередня травма на тлі дисплазії пателлофеморального (надколінно-стегнового) суглоба.

До появи нестабільності схиляють вроджені та набуті деформації кістково-м’язової системи опорно-рухового апарату. В першу чергу це genu valgum – вальгусне деформування колінного суглоба з утворенням кута, відкритого назовні, між гомілкою і стегном. При цьому порушується нормальна траєкторія руху надколінка по жолобу блоку стегнової кістки. Сприяють порушенню функції надколінно-стегнового рухомого з’єднання і підвищеню навантаження на коліна, наприклад, заняття спортом або наявність надмірної ваги. Крім того, вивих надколінка може бути спровокований прямим ударом по коліну, падінням, різким поворотом з ротацією гомілки під час ходьби. Під дією перерахованих вище перевантажень і травм надколінок зміщується назовні, і при наступних рухах відсувається ще далі через додану до нього сили м’язів.привычный вывих надколенника

Якщо сформований підвивих або вивих залишився без уваги людини і не буде зроблено заходів щодо стабілізації колінного суглоба (наприклад, носіння ортеза), вивих стане звичним. Від надмірного навантаження надколінок може знову зміщуватися, травма буде періодично повторюватися і завдавати хворобливі відчуття.

Симптоми звичного вивиху надколінка

Нестабільність надколінка зустрічається набагато частіше, ніж здається. У момент первинного травмування з’являється сильний біль, візуально чітко визначається зміщення надколінка назовні, колінний суглоб може опухнути. При цьому руху в кінцівки стають обмеженими аж до неможливості самостійно йти.

У разі застарілого вивиху больові відчуття можуть бути не дуже вираженими, проте частими і неприємними. При ходьбі або заняттях спортом звичний вивих надколінка буде нагадувати про себе і давати відчуття нестабільності в колінному суглобі.

Тривало ігнорувати цю проблему не можна – з плином часу настає атрофія м’язів нижньої кінцівки, демінералізація кісток, безпосередньо пов’язана з бездіяльністю кінцівки. Без своєчасної корекції та реабілітації через якийсь період можливі дегенеративні захворювання колінних суглобів.

Діагностика

Найбільш чутливим до змін в м’яких тканинах методом візуалізації є магнітно-резонансна томографія. Щоб діагностувати звичний вивих надколінка, необхідне проведення МРТ колінного суглоба. При вивиху надколінка на томограмах візуалізується його високе положення, набряк, а також посттравматична контузія м’яких тканин, пошкодження підтримуючої зв’язки надколінка, наявність внутрішньосуглобового випоту.

Також МРТ має здатність визначити комплекс особливостей будови надколінно-стегнового суглоба, що сприяє нестабільності і вивихам. Ця цінна інформація допоможе лікарю оптимально підібрати спосіб реабілітації та профілактичні заходи (використання фіксуючих наколінників, щадні вправи), щоб не допустити формування звичної нестабільності. Адже при первинній травмі ще можливо консервативне лікування (вправлення з наступною іммобілізацією), а ось звичний вивих надколінка вже вимагатиме оперативного втручання.