АКЦІЯ: з 01.04.2024 до 30.04.2024 знижка на обстеження 250 (!) грн
Новини

Бурсит колінного суглоба: причини, симптоми, лікування

18 Липня 2019

Бурсит колінного суглоба – це запальний процес, який вражає синовіальну сумку суглоба. Її основна функція – це виділення внутрішньосуглобової синовіальної рідини. Вона зменшує навантаження на суглоб і знижує тертя поверхонь кісток при русі.

Причина запалення синовіальної сумки містить в собі поєднання механічного, інфекційного, імунного і метаболічного фактора.

Високий ризик розвитку бурситу після отримання травми (забій колінного суглоба, перелом внутрішньосуглобових поверхонь кісток, пошкодження менісків, зв’язок, дрібні подряпини, рани, та інші досить часті механічні пошкодження). Потім відбувається інфікування сумки суглоба патогенними стрептококами, стафілококами, кишковою паличкою, мікобактерією туберкульозу. Ці бактерії потрапляють в порожнину суглоба зі вже наявних в організмі вогнищ хронічної інфекції. Загрозу становлять каріозні зуби, тонзиліт, пієлонефрит, туберкульоз легенів. Процес запалення призводить до підвищення виділення внутрішньосуглобової рідини, формування випоту, збільшення обсягу суглоба і порушення його рухів. Погіршити ситуацію можуть супутні захворювання: цукровий діабет, ожиріння, подагра. Запальний процес може сформуватися у верхній частині суглоба, під надколінком або в підколінній ямці. Підвищена ексудація призводить до деформування правильної конфігурації суглоба, змінюються його нормальні обриси. Бурсит може розвинутися гостро, або перейти в хронічну форму. Пацієнти, які страждають рецидивуючим або хронічним перебігом бурситу, схильні до формування артрозу колінного суглоба.

Бурсит колінного суглоба і його симптоми

Пацієнтів турбують:

  • пульсуючий біль в спокою і при русі;
    МРТ колінного суглоба
  • почервоніння і припухлість в ураженому суглобі, при пальпації визначається хворобливе новоутворення м’якої консистенції, флуктуація (симптом наявності рідини в замкнутій еластичній порожнині);
  • підвищення температури тіла до 39-40 градусів;
  • обмеження рухів, скутість, порушення функції суглоба.

Все це приносить значні страждання і погіршує якість життя. При появі подібних симптомів Вам необхідно пройти дослідження колінного суглоба і звернутися до хірурга або травматолога.

Бурсит колінного суглоба і його лікування

Лікування бурситу призначає лікар після ретельного обстеження пацієнта. Його рекомендації будуть включати:

  • зменшення навантаження на суглоб, фіксація його пов’язкою, надання кінцівці піднесеного положення;
  • холодні компреси, прикладання льоду кілька разів на день;
  • протизапальні препарати (лікар підбирає індивідуально в залежності від природи запалення, кількості випоту, занедбаності процесу, наявності супутніх метаболічних порушень). Іноді показано введення глюкокортикостероїдів в порожнину суглоба;
    Бурсит колінного суглоба
  • антибіотики (комбінація з 2-3 препаратів);
  • в деяких випадках може бути показано хірургічне втручання – пункція і дренування гнійника;
  • в гострому періоді захворювання не можна призначати фізіотерапевтичні процедури, масаж і лікувально-профілактичну фізкультуру. Це може призвести до посилення запального процесу.

Якщо Ви вже перенесли бурсит, уникайте підвищеного навантаження на колінний суглоб, не допускайте надмірного тиску на нього, а також регулярно проходьте обстеження.